Wapdoze.com
Online Success expo panel for WAEC, NECO, JAMB & NABTEB EXAMS!

Official WAEC TIME Table for 2018

Posted by Admin on 9th May May » 617 views
Tuesday, 27th March, 2018

Stenography 3(Shorthand & Word Processing)** – 09:30 a.m. – 11:08 a.m.
Furniture Making 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Furniture Making 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:15 p.m.

Automobile Parts Merchandising 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Automobile Parts Merchandising 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m

Data Processing 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Data Processing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Wednesday, 28th March, 2018

Stenography 2(Essay)** – 09:30 a.m. – 10:10 a.m.
Stenography 1(Objective)** – 10:10 a.m. – 10:50 a.m.

Auto Electrical Works 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Auto Electrical Works 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.

Air-conditioning and Refrigeration 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
Air-conditioning and Refrigeration 1 (Objective)** – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.

Auto Body Repairs and Spray Painting 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
Auto Body Repairs and Spray Painting 1 (Objective)** – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.

Visual Art 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 5:00 p.m.
Visual Art 1 (Objective) – 5:00 p.m. – 5:50 p.m.

Tuesday, 3rd April, 2018

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Chemistry 3( Alternative D) (Alternative to Practical Work) **** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.

Music 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Music 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Auto Mechanics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
Auto Mechanics 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.

Wednesday, 4th April, 2018

Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 12:40 p.m – 3:25 p.m. (2nd Set)

Physics 3 Alternative D (Alternative to Practical Work)**** – 09:30 a.m. – 12:15 p.m.
History 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
History 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Thursday, 5th April, 2018

Literature-In-English 2 (Prose) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
Literature-In-English 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Foods and Nutrition 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:15 p.m.
Foods and Nutrition 1 (Objective) – 3:15 p.m. – 4:15 p.m.

Engineering Science 2 (Essay)*** – 2:00 p.m. – 3:45 p.m.
Engineering Science 1 (Objective)*** – 3:45 p.m. – 4:30 p.m.

Picture Making 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Picture Making 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.

Friday, 6th April, 2018.

Shorthand – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
Geography 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Geography 1(Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Physics 3 (Practical) ( Alternative B) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2ndSet)

Health Science 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
Health Science 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.
Health Education 2 (Essay) ** – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
Health Education 1 (Objective) ** – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Monday, 9th April, 2018

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 09:30 a.m. – 12:00 noon
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Tuesday, 10th April, 2018

Physics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11.00 a.m.
Physics 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:15 p.m.

Geography 3(Practical and Physical Geography) – 2:00 p.m. – 3:50 p.m.
Ceramics 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Ceramics 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.

Forestry 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Forestry 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Wednesday, 11th April, 2018

Civic Education 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Civic Education 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Management-In-Living 2 (Essay)*/*** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Management-In-Living 1 (Objective)*/*** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Building Construction 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Building Construction 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.

Computer Studies 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Computer Studies 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Thursday, 12th April, 2018

English Language 2(Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
English Language 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
English Language 3 (Test of Orals)** /**** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.

Friday, 13th April, 2018

Hausa 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Hausa 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Igbo 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Igbo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Yoruba 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Yoruba 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Edo 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Edo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Efik 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Efik 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Ibibio 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Ibibio 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Clerical Office Duties 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
Clerical Office Duties 1 (Objective) – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.

Monday, 16th April, 2018

Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Biology 3(Alternative B) (Alternative to Practical Work) **** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Literature-In-English 3(Drama & Poetry) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m.

Tuesday, 17th April, 2018

Economics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Economics 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 3:00 p.m. – 5:30 p.m.
Clothing and Textiles 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.
Clothing and Textiles 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:30 p.m.

Wednesday, 18th April, 2018

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon.
General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.

Thursday, 19th April, 2018

Dagaare (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
Dagbani (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Dangme (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Ewe (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Fante (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Ga (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Gonja (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Kasem (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Nzema (Elective) 1 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m

General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.

Financial Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon
Financial Accounting 1 (Objective) – 12:00 noon – 1:00 p.m.

Dagaare (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Dagbani (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Dangme (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Ewe (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Fante (Elective) 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Ga (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Gonja (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Kasem (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Nzema (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m

Biology 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:40 p.m.
Biology 1 (Objective) – 3:40 p.m. – 4:30 p.m.

Friday, 20th April, 2018

Christian Religious Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Christian Religious Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Islamic Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Islamic Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

West African Traditional Religion 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
West African Traditional Religion 1 (Objective)* – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.

Chemistry 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Chemistry 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Monday, 23rd April, 2018

Government 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Government 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Visual Art 3A (Drawing) – 2:00 p.m. – 5:00 p.m.

Tuesday, 24th April, 2018

Machine Woodworking 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
Machine Woodworking 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.

Sculpture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Sculpture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** 1hr 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
Carpentry and Joinery 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Carpentry and Joinery 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 11:45 a.m.

Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)

General Knowledge in Art 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
General Knowledge in Art 1 (Objective)* – 3:30 p.m. – 4:20 p.m.

Commerce 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Commerce 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.

Wednesday, 25th April, 2018

Business Management 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Business Management 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Jewellery 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Jewellery 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Painting and Decorating 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Painting and Decorating 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Computer Studies 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Computer Studies 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)

Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2ndSet)

Garment Making 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 2:40 p.m.
Garment Making 1 (Objective)** – 2:40 p.m. – 3:25 p.m.

Garment Making 3(Alternative to Practical Work)** – 4:00 p.m. – 4:45 p.m.
Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 2:00 p.m. – 4:45 p.m.

Thursday, 26th April, 2018

General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
Agricultural Science 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Agricultural Science 3 (Practical) – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

General Agriculture 3 (Practical) * – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
General Agriculture 3 (Practical) * – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)

Applied Electricity 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Applied Electricity 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Basic Electricity 2 (Essay) ** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Basic Electricity 1 (Objective) ** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Friday, 27th April, 2018

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:15 a.m.

Tourism 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:20 a.m.
Tourism 1 (Objective)** – 11:20 a.m. – 12:00 noon

Mining 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:35 a.m.
Mining 1 (Objective)** – 11:35 a.m. – 12:15 p.m.

Bookkeeping 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Bookkeeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Store Keeping 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Store Keeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)

Upholstery 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Upholstery 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Office Practice 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
Office Practice 1 (Objective)** – 4:10 p.m. – 5:10 p.m.

Monday, 30th April, 2018

Agricultural Science 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
Agricultural Science 1 (Objective) – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.

General Agriculture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
General Agriculture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Textiles 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Textiles 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Technical Drawing 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:45 p.m.
Technical Drawing 1 (Objective) – 3:45 p.m. – 4:45 p.m.

Wednesday, 2nd May, 2018

Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Cosmetology 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:50 a.m.
Cosmetology 1 (Objective)** – 10:50 a.m. – 11:30 a.m.

Dyeing and Bleaching 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:10 a.m.
Dyeing and Bleaching 1 (Objective)** – 11:10 a.m. – 11:55 a.m.

Leather Goods Manufacturing and Repairs 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Leather Goods Manufacturing and Repairs 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Typewriting – 09:30 a.m. – 12:10 p.m. (1st Set)
Typewriting – 12:30 p.m. – 3:10 p.m. (2ndSet)

Cosmetology 3 (Alternative to Practical Work)** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
GSM Phone Maintenance and Repair 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:45 p.m.
GSM Phone Maintenance and Repair 1 (Objective)** – 3:45 p.m. – 4:30 p.m.

Animal Husbandry ( Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.

Store Management 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Store Management 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Electrical Installation and Maintenance Work 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:15 p.m.
Electrical Installation and Maintenance Work 1 (Objective)** – 4:15 p.m. – 5:00 p.m.

Photography 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Photography 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Thursday, 3rd May 2018

French 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
French 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.

Metalwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
Metalwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)

Arabic 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Arabic 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.

Friday, 4th May, 2018

Social Studies 2 (Essay)* 3hrs 09:30 a.m. – 12:30 p.m.

Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m.(2nd Set)

Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)

Auto Electrical Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Auto Electrical Works 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Auto Mechanical Work 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:00 noon (1st Set)
Auto Mechanical Work 3 (Practical)** – 12:30 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)

Social Studies 1 (Objective)* – 2:00 p.m. – 2.50 p.m.

Printing Craft Practice 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Printing Craft Practice 3 (Practical)** – 11:00 a.m. – 12:00 noon (2nd Set)

Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)

Visual Art 3B (Creative Design) 3hrs 2:00 p.m. – 5:00 p.m.

Monday , 7th May, 2018

Physical Education 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:50 a.m.
Physical Education 1 (Objective) – 10:50 a.m. – 11:40 a.m.

Leatherwork 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Leatherwork 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Music 3A (Aural) – 1:00 p.m. – 1:45 p.m.
Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Home Management 3 (Practical ) Planning Session – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Tuesday, 8th May, 2018

Auto Mechanics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Auto Mechanics 3 (Practical) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)

Graphic Design 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Graphic Design 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.

Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Animal Husbandry (Alternative A) 1(Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Woodwork 2 (Essay and Design) – 2:00 p.m. – 4:20 p.m.
Woodwork 1 (Objective) – 4:20 p.m. – 5:00 p.m.

Wednesday, 9th May, 2018

Insurance 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Insurance 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

English Language 3 (Oral)*/*** – 09:30 a.m. – 10:15 a.m. (1st Set)
English Language 3 (Oral)*/*** – 10:40 a.m. – 11:25 a.m. (2nd Set)

Photography 3 (Alternative to Practical Work)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
Furniture Making 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Furniture Making 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)

Painting and Decorating 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Painting and Decorating 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)

Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 1:30 p.m. (1st Set)
Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical)** – 2:00 p.m. – 6:00 p.m. (2nd Set)

Dyeing and Bleaching 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 2:00 p.m. (1st Set)
Dyeing and Bleaching 3 (Practical)** – 2:15 p.m. – 6:45 p.m. (2nd Set)

Thursday, 10th May, 2018

Integrated Science 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Integrated Science 1 (Objective)* – 11:00 a.m. – 12:00 noon

Catering Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:20 a.m.
Catering Craft Practice 1 (Objective)** – 10:20 a.m. – 11:00 a.m.

Radio, Television and Electronic Works 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
Radio, Television and Electronic Works 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:15 a.m.

Plumbing and Pipe Fitting 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
Plumbing and Pipe Fitting 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.

Printing Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Printing Craft Practice 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 11:45 a.m.

Science (Core) 2 (Essay)*** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Science (Core) 1 (Objective)*** – 11:00 a.m. – 12:00 noon

Science (Core) 3 (Alternative to Practical Work)*** – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 12:00 noon

Marketing 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Marketing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Salesmanship 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Salesmanship 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Auto Mechanical Work 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:45 a.m.
Auto Mechanical Work 1 (Objective)** – 11:45 a.m. – 12:30 p.m.

Machine Woodworking 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Machine Woodworking 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)

Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work)** – 12:00 noon – 12:40 p.m.

Carpentry and Joinery 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (1st Set)
Carpentry and Joinery 3 (Practical)** – 2:30 p.m. – 4:30 p.m. (2nd Set)

Upholstery 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (1st Set)
Upholstery 3 (Practical)** – 2:30 p.m. – 4:30 p.m. (2nd Set)

Thursday, 10th May, 2018 to Friday, 1st June, 2018

Arabic 3 (Oral)
French 3 (Oral)
Physical Education 3 (Performance Test)
Clothing and Textiles 3 (Practical)
Foods and Nutrition 3 (Practical)
Home Management 3 (Practical)
Music 3B (Performance Test)
Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Friday, 11th May, 2018.

Metalwork 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Metalwork 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:00 noon

Basketry 2 ( (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Basketry 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Electronics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Electronics 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Basic Electronics 2 (Essay) ** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Basic Electronics 1 (Objective) ** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Monday, 14th May, 2018.

Woodwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Woodwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)

Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Fisheries (Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Fisheries (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.

Electronics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Electronics 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)

Basic Electronics 3 (Practical) ** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Basic Electronics 3 (Practical) ** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)

Home Management 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Home Management 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Monday, 14th May, 2018 to Wednesday, 6th June, 2018.

Basketry 3 (Project Work)*
Ceramics 3 (Project Work)*
Graphic Design 3 (Project Work)*
Jewellery 3 (Project Work)*
Leatherwork 3 (Project Work)*
Picture Making 3 (Project Work)*
Sculpture 3 (Project Work)*
Textiles 3 (Project Work)*
6 hours a day for 5 days for each paper
Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Tuesday, 15th May, 2018

Applied Electricity 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Applied Electricity 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Basic Electricity 3 (Practical) ** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Basic Electricity 3 (Practical) ** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)

Health Science 3 (Alternative to Practical Work) – 3:00 p.m. – 4:45 p.m.
Health Education 3 (Alternative to Practical Work) ** – 3:00 p.m. – 4:45 p.m.

End of WAEC 2018 Timetable.

* Available to candidates in Ghana only.
** Available to candidates in Nigeria only.
*** Available to candidates in The Gambia and Sierra Leone only.
**** Available to candidates in Liberia only.
Important Notes:

1. Difference in Time on Question Paper and Timetable Where the duration indicated on the question paper differs from that on the timetable, the one on the question paper should be followed.

2. Question Papers to be Given Out in Advance of the Dates They Are to be Taken (1) General Knowledge-In-Art Paper 3 The question paper for General Knowledge-In-Art 3 will be given to candidates two weeks before the paper is due to be taken. (2) Project Work Papers The question papers for project work for Basketry, Graphic Design, Leatherwork, Ceramics, Sculpture, Picture Making, Textiles and Jewellery will be forwarded to candidates two weeks in advance of the examination. The exact date for the delivery of question papers to candidates will be communicated to them through their schools.

3. Extra Time for Blind, Deaf and Dumb Candidates Blind, deaf and dumb candidates should be allowed one and half times the time allotted to other candidates.